sobota, 23 sierpnia 2014

Bella Italia cz. III

Werona
przesławne miasto Romea i Julii to kolejne odhaczone miasto na naszej liście do zobaczenia. Średniowieczny balkon w Casa di Giulietta, który stał się sławny dzięki sztuce Williama Shakespeare’a, jest najczęściej odwiedzanym miejscem tego miasta. Romantyczne miejsce, gdzie niektóre pary powtarzają nawet szekspirowską scenę balkonową. Przy domu znajduje się ogród ze słynnym posągiem Julii. Legenda mówi, że dotknięcie prawej piersi Julii przynosi szczęście w miłości. Niestety to co mnie zraziło to mury domu oszpecane przez turystów przez poprzyklejane do nich zużyte gumy do żucia, niezbyt fajnie komponujące się z całą resztą. Uwagę zwracają też miłosne wyznania zakochanych turystów na murach domu. W mieście zachowało się wiele zabytków starożytnych. Do najcenniejszych z nich należy: rzymska arena na 22 tysiące widzów, łuk triumfalny oraz Porta dei Leoni (Brama Lwów).
 


Inne ważne i ciekawe miejsca Werony, które udało nam się zobaczyć:
 
Piazza Delle Erbe i fontanna Madonna Verone - to najbardziej malownicze miejsce Werony. Wykładany biało-różowymi marmurami plac to dawne rzymskie forum na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii Werony. Pośrodku stoi fontanna Madonna Verone.Porta dei Borsari - budowla pochodzi z I wieku p.n.e., dawniej pełniła rolę głównej bramy miasta, prowadziła do Via Postumia. Brama wykonana jest z białego wapienia, ma dwa łuki, a powyżej podwójny rząd okien.
Arena -  to jeden z największych rzymskich amfiteatrów, jakie zachowały się do dzisiejszych czasów. Jest trzecim co do wielkości, zaraz po Koloseum i amfiteatrze Campanii, budynkiem tego typu  we Włoszech. Wybudowany został w I wieku p.n.e. Do tej pory jest wykorzystywany podczas dużych koncertów. Na widowni Areny mieści się około 22 tyś. osób. Stoi przy głównym placu miasta - Piazza Bra.
Zamek Castelvecchio + Ponte Scaligero (Ponte Castelvecchio)  - to jedna z najważniejszych budowli w Weronie, forteca kolejnych władców Werony. Jest równocześnie najwybitniejszym przykładem architektury gotyckiej w mieście.  Zamek wybudowany został w XIV wieku i oprócz funkcji mieszkalnych miał też pełnić rolę obronną. Położony jest nad rzeką Adygą. Dawniej otoczony był fosą. Od 1925 roku znajduje się tutaj muzeum miejskie.
Ponte Scaligero powstał w tym samym czasie co Castelvecchio,  rozciąga się z niego przepiękny widok na zamek oraz na rzekę. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza